TOP
Hlavní přehled strunných nástrojů
obrazek

Strunné nástroje

Zde se tón vytváří rozechvěním struny, která je napjata mezi dvěma pevnými body. Podle toho, čím se strunné nástroje rozechvívají.
obrazek

Strunné nástroje smyčcové

Pocházejí pravděpodobně z Asie, jsou mladší než nástroje drnkací. Potvrzuje to například crwth (chrotta,rotta nebo cruit),drnkací nástroj keltského původu,připomínající starořeckou lyru nebo kitharu,který byl později přeměněn ve smyčcový nástroj.Vznikly tedy smyčcové nástroje z drnkacích nahrazením prstu nebo plektra dřevěným prutem,na němž byla jako tětiva u luku napjata zvířecí šlacha nebo koňské žíně.Někteří badatelé udávají za mateřskou zemi smyčcových nástrojů Indii,kde se od pradávna hraje na ravanastron.
obrazek

Strunné nástroje drnkací

Struny jsou rozeznívány buď prsty,nebo trsátky z různého materiálu. Patří sem nástroje bez hmatníku(harfa) a s hmatníkem (citera, loutna, kytara, tamburašské nástroje, banjo, balalajka a jim podobné). Drnkací nástroje jsou starší než smyčcové.Pocházejí ze starověku,u nás byla známá kobza a lyra (13.-14.století).
obrazek

Strunné nástroje klávesové

praotcem klavíru je řecký monochord(jediná struna na ozvučné desce,která se zkracovala posuvnou kobylkou a hrálo se na ni paličkou(plektronem).Zvýšením počtu strun vznikl polychord ( od čtyř strun výše).Připojením klávesnice a mechanismu,který struny rozezněl,pak buď klavichord,nebo první prototyp cemballa(klavicemballo).Klavichord se udržel až do dob Beethovena,ale na počátku 18.století vznikla klavírní mechanika,jak ji zhruba známe i dnes.V 19.století přibyla dnešní pedálová mechanika a rozšíření rozsahu z původních 5 oktáv(ještě za Beethovena) na sedm.V polovině 19.století byl vývoj nástroje u konce.
obrazek

Strunné nástroje úderné

Vznikl ze středověkého nástroje psalterium (žaltář), kde se střevové struny (v počtu od 10 výše) rozeznívaly buď prsty,nebo trsátkem z brků,dřeva nebo kovu.Zdokonalením psalteria vznikl hackbrett,který měl již ozvučný trup(dno,víko a luby).Dodnes je často užíván v lidové hudbě v Rakousku.Jeho zlepšenou formou je právě cimbál,který byl v dnešní podobě znám koncem 19.století.Dříve se struny tlumily předloktím,dnes jejich funkci nahrazuje pedál.
Vyrobil Matyáš Prorok 1.D